Firma Profili

Bimeks Tel AŞ gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ihtiyaç duyulan düşük karbonlu, yüksek karbonlu, kaplamalı ve alaşımlı tellerin üretimini yapmaktadır.

Bimeks Tel AŞ gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ihtiyaç duyulan düşük karbonlu, yüksek karbonlu, kaplamalı ve alaşımlı tellerin üretimini yapmaktadır.

 

Firma 1964 yılında Arsay Tel Üretimi AŞ adı ile kurulmuştur. İstanbul’da bulunan tesis 1996 yılında Kırklareli’nde bugün faaliyet gösterdiği tesislere taşınmış ve 2008 yılından itibaren faaliyetlerini Bimeks-Arsay AŞ olarak sürdürmüştür. 2014 yılında Bimeks-Arsay AŞ, Arsay Tel Üretimi AŞ’ye ait tüm hisseleri satın alarak tesisin sahibi olmuştur ve Bimeks-Arsay AŞ adı altında faaliyetlerini aynı tesiste sürdürmüştür. 2018 yılı itibariyle, yapılan unvan değişikliği sonucunda firma Bimeks Tel AŞ adını almıştır.

Üretim tesisi, düşük karbonlu tel üretim ünitesi ve yüksek karbonlu tel üretim ünitesi olarak iki fabrikadan oluşmaktadır. Toplam tesis alanı 65.000 m2 ‘dir. Düşük karbonlu tel üretim tesisi 8.000 m2 kapalı alanda ve yüksek karbonlu tel üretim tesisi 10.000 m2 kapalı alanda gerçekleştirilmektedir. Enerji kuruluş gücü 8 MW’tır. Firma, modern makine ve donanımları çalışanlarının bilgi ve deneyimleri ile harmanlayarak tel sektörünün öncü kuruluşları arasında yerini almıştır. Tesisin mevcut kapasitesi 35.000 ton tel ve tel ürünüdür.

Bimeks Tel AŞ, kadrosunda yer alan mühendisleriyle ve sahip olduğu kalite laboratuvarlarıyla gerekli tüm kimyasal, mekanik ve metalurjik testleri yapabilmektedir. Bimeks Tel AŞ böylece ürettiği tellerin gerekli testlerini yapabilen ve bunları belgeleyebilen bir firmadır.